Заповніть, будь ласка, форму
Чтобы воспользоваться формой, включите поддержку JavaScript и Cookies в браузере.

 

 

 

 

Втікаючи від старощів. Психотерапія. 

Втікаючи від старості. Психотерапія. Дівчинка росте і з тривогою заглядає в очі мами: "Мама, я красуня"? Жінка шукає відповідь на це ж питання в очах свого чоловіка, вона дивилася в дзеркало сьогодні і добре знає, що фігура змінилася, з'явилися перші зморшки, а шкіра вже не така пружня, як у молодиці в 17 років, але їй важливо знати, що вона як і раніше приваблива і бажана для свого чоловіка. Хоча ні, ще приємніше це почути від нього, так щоб напевно знати. Літні люди як ніхто розкажуть вам, як варті ті теплі і ніжні обійми і погладжування, які залишилися в минулому, в молоді літа. А як про це не зручно говорити, просити партнера, дітей, ще запідозрять в старечому сексуальному маразмі.

Чоловіки. Йому теж так важливо ласкаве слово і визнання в його виняткових чоловічих якостях, які дають йому натхнення жити і творити, підвищують самооцінку, стимулюють духовні і фізичні сили. Визнання чоловічих гідностей і його заслуг знов підтверджують, що він належить до чоловічої стаї.

Мабуть, є ще один інтимний віковий привід, з якого чоловік і жінка вимагають до себе дбайливішого, уважнішого і ніжнішого звернення - це андропауза у чоловіків і менопауза у жінок.

Це час, коли жінка загострено реагує як на внутрішні, так і зовнішні чинники. Найчастіше виникає потреба підводити підсумки прожитих років, сімейних стосунків, соціяльних досягнень. Самоаналіз досить часто призводить до неприємних підсумків, пригноблює настрій і впливає на зовнішній погляд: змінюється хода, осанка, зачіска, стиль одягу, з'являється відчуття спустошеності і непотрібності, навалюється відчуття втоми, що не проходить, від всього.

Звичайно ж, усі ці прояви невластиві обов'язково кожній жінці. Я усього лише пишу це зі свого терапевтичного фотеля. Звичайно ж є упевнені в собі жінки, що легко справляються з цим периодом. Порадіємо за них і побажаємо їм  милосердя і співчуття до тих, хто переживає це інакше. Адже є спокуса повідомити досить голосно: "А, ну, все ясно, це у неї такий жіночій вік!». Цікаве лише з яких почуттів це робиться?

Цей період, якщо він складно дається, легше, звичайно, пережити в психотерапії. Жінка здорова, а менопауза - це не хвороба, але якщо якість життя змінилася в гірший бік, то варто - для поліпшення самопочуття. У першу чергу на таку зміну впливає ставлення до себе, по друге - ставлення близьких і друзів. Для гарного самопочуття і стійкості потрібно цілісне і гарне самоставлення.

У чоловіків гормональні зміни відбуваються не настільки різко, ймовірно тому й рідше відбуваються психологічні надломи під час андропаузи. Що ж проте часто буває? Зміна ваги, погіршення пам'яті, зниження працездатності, різні серцево-судинні збої. Рятуючись від старощів чоловіки починають бігати. Одні по лікарях, інші по спортзалах, треті - по жінках, намагаючись надолужити згаяне або згадуючи бойові заслуги.

Крім внутрішньоособистісних конфліктів можуть позначитися й сімейні. На цей вік припадає ще одна значуща хвиля розлучень. Варто зауважити, що ті, хто мають досвід тривалих, близьких стосунків у шлюбі, схильні до розірвання стосунків в наслідок цього менше.

Якщо відбулося нашарування декількох конфліктів, сімейна психотерапія виявляється ефективною в проживанні та подоланні, прийнятті та переосмисленні в безпечній та конфеденційній атмосфері.

Психотерапевт.
Гештальт-підхід.
Рожко Світлана
05.11.2015