![]() |
Сімейна криза. Переживання. Вихід.
Під сімейною кризою в цій нотатки пропоную розглянути переживання кризи відносин. Криза відносин - окремий випадок сімейної кризи з одного боку, а з іншого - фактор успіху (чи ні) подолання як сімейної кризи, так і будь-якій життєвій ситуації і події. Я думаю, що саме криза відносин, що супроводжує сімейну кризу заважає вільному проясненню у партнера важливих хвилюючих моментів, пред'явленні себе в контакті, усвідомленню, переживанню і якісним змінам в сімейній системі.
Криза відносин має початок і пік (тупик) і складається з деяких етапів.
-
напруга, роздратування, опір тому, що відбувається
-
гнев, образа, страх, сором,
-
подавленіе і втеча (активна і пасивна, емоційна, інтимна, фізична)
-
емоц.глухота і тупик (не розрізнення того, що відбувається).
Ігнорування того, що відбувається з собою і партнером на кожному з етапів кризи відносин, неможливість внести в контакт і отримати зворотній зв'язок призводять до того, що ресурсна складова кризи, потенційно несуча розвиток для відносин, втрачається, а криза не вирішується і відбувається заморожування ситуації.
Поява тривожних симптомів - привід піти до психолога. Найчастіше пожвавлення замороженої ситуації і переживання гніву, болю, роздратування, страху (і його похідних: страх приниження, наприклад), сорому, образи, каяття і прощення, призводять до пожвавлення любові і бажання знову наближатися. Переживання передбачає не тільки чесну зустріч з почуттями, ризик їх переживати, а й осмислення того, що відбувається, можливо перегляд цінностей.
Виходів з кризи не так вже й багато: трансформація і перехід до нових форм, заморожування, розлучення-розрив.
Додатково на цю тему дивись:
Гештальт –терапевт, Сімейный психолог |
Рожко Світлана 17.08.2014. |