Заповніть, будь ласка, форму
Чтобы воспользоваться формой, включите поддержку JavaScript и Cookies в браузере.

 

 

 

 

Особисті стосунки. Близькість. Консультація психолога, психотерапія

Особисті стосунки. Близькість. Консультація психолога, психотерапіяПочинаючи відносини, люди найчастіше мріють про те, що це будуть близькі стосунки. Найчастіше уявлення про близькість зводиться до того, що партнери будуть як одне ціле, відчувати одне і теж, бажати одне і теж, мати одні й ті ж інтенції душі і тіла, проводити разом максимум спільного часу і не мати один від одного ніяких секретів.

У житті такі відносини дійсно зустрічаються і наповнені суцільним злиттям  та сприймаються як близькість. Будь-які спроби партнера вийти з злиття лякають і викликають лють, а відносини можуть розбитися об реальність життя і живі людські відносини. Все ж це складно бути постійно кимось для збереження злиття, виправдовувати чиїсь очікування і не мати можливості для своїх відмінних від партнера інтересів і потреб, витримувати маніпуляції і стикатися зі страхом втрати. Таку близькість можна позначити відчуттям злиття, але партнера так і не пізнати, не зустрітися з ним справжнім.

Як Ви вже здогадалися, злиття передбачає відсутність або деформацію кордонів психологічних і частково фізичних. Таке злиття прекрасно і природньо в період закоханості або між чутливої матір'ю і дитиною, коли мама здогадується про потреби, почуття, емоції свого дитя і так організовує йому безпеку і виживання, а дитинка сприймає через матір весь світ, як турботливий, безпечний і якому можна довіряти. Все ж з часом дитина вчиться визначати свої потреби і бажання словами, повідомляти про дискомфорт і нужди, остаточне ж відділення відбувається в підлітковому віці, коли людина переходить на свої матеріальні ресурси.

Інший варіант злиття, коли у відносини вступають вже дорослі люди, які не завершили процес відділення від своїх батьків. Залишаючись в цьому процесі, де по колишньому сприйняття партнера виходить з того, що один повинен бути менше, а інший більше, потреби і бажання свої і чужі плутаються, актуальними залишаються контроль і страх втрати іншого, як самого себе, «неможливо жити без іншого». Вираз багатьох почуттів табуіровано, особливо злість і сором, як загрозливі розриву злиття. Прояснити що-небудь складно, і всі відповідають за всіх, але ніхто за себе.

Оскільки про бажаннях не говорять прямо і потрібно здогадуватися, все невиправдані очікування викликають глибоку образу і біль.

Періоди, коли інтереси і бажання збігаються, бувають цілком комфортні моменти. Але більше такі відносини просякнуті гострими відчуттями, кризами і болем. Найчастіше ці гострі відчуття та неможливість не зблизитись, не розійтись називають пристрастю і любов'ю.

Насправді люди просто не здогадуються, що крім такої близькості-злиття, де спілкування більше відбувається з очікуваними образами, а не живими людьми, можлива й інша близькість. Її просто не було в досвіді.

Не варто обривати відносини на етапі розчарування в об'єкті закоханості, спробуйте його пізнати і полюбити справжнього.

Саме слово близькість припускає наближення до когось справжнього, а не перебування в ілюзії з образом іншого. У цього Іншого є свої межі, як і у Вас. У нього і у Вас є свої інтереси, бажання, інтенції душі і тіла, і ще багато чого важливого і цікавого, про що можна говорити і жити лише в близьких стосунках. І це вже те, що між Вами. І тут може відбуватися диво життя: буття, спілкування, любов, спільні плани. Може народжуватися і рости нове: діти, творчі проекти, наприклад. Це простір наповнений ясністю, життям і свободою говорити про те, що важливо, це простір настільки довірливий, що в ньому можна проявляти сором, злість, страх, тривогу, а не тільки тепло і любов, радість, щастя, задоволення. Близькість - це дуже тонко і хитко, але водночас стійко в можливості переживання і прийняття будь-яких проявів, цінності зворотних відгуків на свої прояви.

При збільшенні дистанції між партнерами, не відчувається хронічний страх самотності і розриву відносин, є якась впевненість, що те, що довірили одного разу один одному себе справжніх, на це можна оператися, це те, що залишило слід у серці назавжди. І така близькість відрізняється від близькості-злиття ще тим, що травматизація в ній не можлива, в силу того, що в ній можна пережити з іншим абсолютно все.

Консультація гештальт-терапевта,
психолога

Рожко Світлани